Hubertus 2015


 

Hubertus 2015

 

 

Galeria z Hubertusa 2013

 

 

Aby tradycji stało się zadość w porze jesiennej, w naszej stajni odbywa się Hubertus - znany również jako bieg myśliwski. Hubertus to przede wszystkim wspólna jazda w terenie, zakończona szukaniem lisa.


Bieg św. Huberta potocznie nazwany „Hubertus”  przypada na dzień 3 listopada i główne biegi odbywają się tego dnia, w najbliższy mu weekend, a obecnie ze względu na wielkie zainteresowanie biegami  trwają one od połowy października do połowy listopada.

 

W naszej stajni data biegu to 19 października. Jest to "polowanie" całkowicie symboliczne, bez psów, a "lisem" jest jeden z jeźdźców z przypiętą do lewego ramienia lisią kitą. Chcąc wziąć czynny udział w Hubertusie trzeba przede wszystkim pamiętać, że jest to ŚWIĘTO! Obowiązuje więc odpowiedni strój.

Klasyczny strój myśliwski to czerwony frak, białe bryczesy, czarne buty jeździeckie z brązowymi mankietami oraz irchowe rękawiczki. Na głowie oczywiście toczek. Dopuszczalny jest również strój taki, jaki obowiązuje na zawodach jeździeckich.

 

Trzeci wariant, to tak zwany strój dżentelmeński: marynarka w pepitkę, bryczesy, czarne buty, biała koszula i ciemny krawat. Ale jaki by to nie był strój - ma być odświętnie i elegancko! Należy też bardziej niż zwykle zadbać o wygląd konia. Koń i jego rząd powinny lśnić czystością. Dobrze jest też zadbać o jakieś dodatkowe, odświętne ozdoby: wstążeczki, warkoczyki itp.

 

Należy też dbać o dobrą atmosferę imprezy, a nic tu nie działa tak dobrze, jak nienaganne zachowanie uczestników. Należy być dżentelmenem również w czasie jazdy. Nie wolno opuszczać przydzielonego nam miejsca w zastępie.  Największym grzechem jest wyprzedzanie prowadzącego zastęp mastera.

 

Hubertus to przede wszystkim wspólna jazda w terenie, zakończona poszukiwaniem lisa.

 


Szukanie lisa – lisia kita ukryta jest  gdzieś pod korzeniami, gałęziami, na drzewach lub w norach.

 

 

Zobacz również:

Rajdy konne i tereny

Hotel dla koni Poznań

Jazda konna Poznań